Práce s daty jako klíč k optimalizaci vašeho podnikání

09.11.2020


Data v mnoha případech představují to nejcennější aktivum. Mohou být klíčem k optimalizaci procesů, nárůstu zákaznické spokojenosti, zvýšení produktivity a zároveň upozornit na nové trendy a umožnit na ně včas zareagovat. Proto, pokud se nechcete spoléhat čistě na obchodní instinkt, hraje důkladná analýza dat zásadní roli.

 

Jak ale s mnohdy velkými objemy dat pracovat a proměnit je ve srozumitelné reporty a smysluplné informace? Dokážou společnosti skutečně využít plný potenciál dostupných dat, nebo si nechávají zbytečně proplouvat obchodní příležitosti mezi prsty?

S daty lze nakládat několika různými způsoby. Pomocí jejich interpretace můžete například urychlit a usnadnit rozhodování ve firmě, případně se poučit ze zajímavých insightů získaných pomocí datového modelování a prediktivní analýzy. Pro využívání těchto metod s pomocí nejmodernějších nástrojů SAS navíc není nezbytně nutné být zkušeným datovým analytikem a umět programovat v několika jazycích.

 

Když chcete z dat vytěžit maximum


SAS Visual Data Mining and Machine Learning je ideálním nástrojem pro datové matadory i začátečníky. Klíčovou roli v tomto případě hraje vysoká úroveň automatizace, kdy systém po nahrání dat automaticky vygeneruje nejlépe performující datový model včetně pipeline. Proces tvorby pipeline lze v reálném čase sledovat a případně jej korigovat. V uživatelském rozhraní na uživatele čeká detailní vysvětlení jednotlivých metrik a také návod, jak je interpretovat.

Díky tomu, ale i intuitivnímu drag-and-drop ovládání mohou tento nástroj komfortně používat například obchodníci, kteří nejsou datovými analytiky. Zkušené uživatele naopak potěší plná kompatibilita s programovacími jazyky, jako je například Python, R, Java nebo Lua.

V případě práce se zákaznickými daty lze takto do velké míry předvídat jejich budoucí chování, díky čemuž je možné jim nabídnout relevantní produkty a služby, případně jim včas zabránit v přechodu ke konkurenci.

Pokud je důležité v krátkém časovém úseku automaticky vytvořit velké množství předpovědí vycházejících ze segmentovaných dat, nabízí se k využití nástroj SAS Visual Forecasting. K sestavení předpovědí využívá neurálních sítí a strojového učení, díky čemuž se proces forecastingu neustále učí a vylepšuje.

Pokud jde primárně o prezentaci zpracovaných dat ostatním oddělením a stakeholderům, přichází na řadu nástroj SAS Visual Analytics, pomocí něhož můžete velmi jednoduše vytvořit interaktivní reporty, srozumitelné vizualizace, případně automaticky sbírat a vyhodnocovat relevantní textová data ze sociálních sítí. Vše v rámci vysoce zabezpečeného cloudového rozhraní, ke kterému lze přistoupit z počítačů, ale i chytrých telefonů a tabletů.

Transformace ve společnost využívající plný potenciál všudypřítomných dat není jednoduchá, avšak výsledky snažení rozhodně stojí za to. Díky důkladné komplexní analýze můžete objevit nové obchodní příležitosti, optimalizovat náklady nebo přijít s kompletně novou strategií, která povede k většímu úspěchu na trhu. A to vše s pomocí nástrojů od SAS při vynaložení minimálního úsilí, rychle a spolehlivě.